четвер, 5 листопада 2015 р.

УРОК ПРИРОДОЗНАВСТВА 1 КЛАС ТЕМА: «ДЕ НАРОДЖУЮТЬСЯ ХМАРИ»

Старокостянтинівський  навчально-виховний комплекс
«Спеціалізована школа І ступеня, гімназія»
Старокостянтинівської міської ради
Хмельницької області
 імені Героя України Сергія Михайловича Бондарчука



УРОК  ПРИРОДОЗНАВСТВА
1 КЛАС


ТЕМА:
«ДЕ НАРОДЖУЮТЬСЯ ХМАРИ»





Підготувала: вчитель початкових класів  Шкребтій Людмила  Володимирівна

2015 рік

Тема. Де народжуються хмари?

Мета: дати учням  уявлення про властивості води в природі, про зміни станів води; розвивати активне пізнавальне ставлення до природи, дослідницький підхід до пізнання властивостей води; виховувати дбайливе ставлення до води

Поняття: кругообіг води в природі

Обладнання: скло, кип’яча вода, стакан, ілюстрації, картки, програвач

Хід уроку

I.                  Організація класу
II.               Актуалізація знань учнів

Звучить музика «Синева» - ансамблю «Спейс».
- Що ви уявляєте під цю музику?
(А я уявляю собі, що ми з вами летимо на повітряній кулі у небесний простір. Піднялися високо над Землею аж до хмар. Чудова картина навкруги.)
         - Скажіть, а чи добре запускати повітряну кулю у вітряну та дощову погоду, коли сильний вітер, ураган? (Ні).
         - А коли краще всього запускати повітряну кулю? (Коли гарна сонячна погода).
         - А чому? (Тому, що краще і більше цікавого можна побачити, безпечно і добре подорожувати).
         - Отже, це залежить від погоди.
- А хто з вас знає, як називається наука, яка вивчає зміни погоди?
- Ця наука називається метеорологія.
Метеорологія – це наука, що вивчає стан повітря і зміни погоди.
Я сьогодні хочу з вами погратись. Я буду метеорологом, а вас дітки, я запрошую до своєї школи і ви будете моїми помічниками. Подивилась я на вас і зрозуміла, що ви всі хочете бути у моїй школі. Правда?

III. Повідомлення  теми і мети уроку
1. Сьогодні у нас дуже цікава тема уроку
А про що ми будемо говорити, ви дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку. А допомагатиме нам краплинка чистої джерельної роси.
         Без крил по небу гуляє,
         Ніхто її не б’є, а вона плаче.
                                                        (Хмара)
Отже, тема сьогоднішнього уроку:
Де народжуються хмари?
Сьогодні ми поговоримо про хмари. Що ж це таке – хмари?

IV. Вивчення нового матеріалу
         Сонечко посилає на Землю промінчики.
- Що нагрівається від Сонця – Земля чи повітря? (Земля)
- А від Землі нагрівається повітря. Нагріте повітря піднімається вгору, а його місце займає холодне повітря.
1. Розповідь
Настав літній ранок. Небо затягнулося сірими хмарами. Почав накрапати дощик, а потім полив, як із відра. Налетів вітер, розвіяв хмари. Він звільнив дорогу Сонечкові. Добре, думає Сонечко, дощик гарно полив Землю, кругом стояли великі калюжі. А от діти засумували – їм тепер довго прийдеться вдома сидіти. Та вітерець-пустунчик весело дмухав на калюжі, згодом їх зовсім не стало.
- Де поділася вода? (Випарувалася, перетворилась в пару).
- А чому? (Земля прогрілась від сонячного проміння, вода почала випаровуватись. Тепле повітря підіймається, от і понесло пару вгору).
2. Мама випрала білизну і повісила сушитись
- Чому білизна висохла? (З неї випарувалась вода).
- А де ж ділась вода з білизни? (Перетворилась у водяну пару).
- Коли швидше висихає білизна влітку чи взимку? Чому? (Взимку холодно, а влітку тепло).
Навкруги багато річок, морів, озер. Вода ця весь час випаровується. Невидима водяна пара завжди міститься у повітрі.
Отже, наша краплинка вирушає у мандри. Мандрує піднімаючись високо над землею. Але вона не сама – з нею ще безліч краплинок, які перетворились в пару і піднялися вверх. Так утворилися хмари.
Дослід
В чайнику кипить вода. Візьмемо скло і спіймаємо пару, а на склі утворилася хмаринка.
Хмари – це той самий туман, що вкриває землю вранці густою пеленою.
- Чому утворився туман? Як? (Земля охолола за ніч, а повітря теж холодне).
Але як тільки встало Сонечко, туман зникає, тому що тепле повітря піднімається вгору. Це будуть хмари.
Отже, наша краплинка тепер у хмарці.
Високо холодно, тоді водяна пара перетворюється у краплинки води. Ці краплинки зливаються одна з одною, поступово збільшуються. Хмара стає темнішою. Важкі краплинки не можуть утриматися в повітрі і падають на землю у вигляді дощу. Дощ буває у теплу пору року. Іноді буває град. Взимку випадає сніг.
Отже, наша краплинка у вигляді дощу повернулась на землю.

3. Робота з підручником
Ст. 60 – читає добре підготовлений учень.
- Чи доводилось вам спостерігати, як на чистому небі з’явились хмари?
- Як вони ростуть?
- Чому хмари рухаються?
- Якого кольору найчастіше бувають хмари?
- Чому під час тривалого дощу важко визначити форму хмар?

Фізкультхвилинка
Хмара Сонечко закрила                       (руки вгорі, долоні вверх)
Слізки срібнії зронила                         (руки повільно вниз)
Ми ті слізки пошукаєм                         (руки вниз)
У травиці позбираєм                             (присісти)
Пострибаєм, як зайчата                        (стрибаєм стоячи)
Політаєм, як пташата                            (махаєм руками)
Потанцюємо ще трішки,                      (танцюєм)
Щоб спочили ручки й ніжки.
Всі веселі? От чудово!
А тепер до праці знову.

4. Робота в парах
- Де народжуються хмари?
- Чому хмари змінюють свій вигляд?
Чи можуть хмари зникнути?
5. Кросворд






1  х















м












3


А










4




Р











5



А











1. Білий дім, життя нове
Двері є, вікна немає
В ньому дід Мороз живе
І продукти зберігає. (холодильник)
2. Навкруги вода – а з питвом – біда. (море)
3. Вночі спить на траві, а вранці тікає. (роса)
4. Куди ступиш, всюди маєш,
Хоч не бачиш, а вживаєш. (повітря)
5. Крутиться, вертиться, берега держиться. (річка)

6. Психологічне розвантаження
Звучить легка музика.
- Що ви собі уявляєте?

7. Малюнок «Засумувала хмаринка»
Спробуйте її розвеселити.

V. Підсумок уроку
Хмаринка – помилкова (Вам необхідно виправити помилки).
1. Лесик і Улянка спостерігають, як по небу пливуть одинакові хмаринки.
2. Лесик пояснив Улянці, що хмара – це одна краплинка води, яка випарувалась.
3. Хмари весь час стоять на місці.
4. Улянка знає, що вода після того, як випарувалась, назавжди залишається у хмарі.
5. Краплинка води більше ніколи не повернеться на землю?

6. де і як народжуються хмари?

Немає коментарів:

Дописати коментар