пʼятниця, 6 листопада 2015 р.
четвер, 5 листопада 2015 р.
УРОК ПРИРОДОЗНАВСТВА 1 КЛАС ТЕМА: «ДЕ НАРОДЖУЮТЬСЯ ХМАРИ»
Старокостянтинівський навчально-виховний комплекс
«Спеціалізована школа І ступеня, гімназія»
Старокостянтинівської міської ради
Хмельницької області
імені Героя
України Сергія Михайловича Бондарчука
УРОК ПРИРОДОЗНАВСТВА
1 КЛАС
ТЕМА:
«ДЕ НАРОДЖУЮТЬСЯ ХМАРИ»
Підготувала:
вчитель початкових класів Шкребтій
Людмила Володимирівна
2015
рік
Тема. Де
народжуються хмари?
Мета:
дати учням уявлення про властивості води
в природі, про зміни станів води; розвивати активне пізнавальне ставлення до
природи, дослідницький підхід до пізнання властивостей води; виховувати
дбайливе ставлення до води
Поняття:
кругообіг води в природі
Обладнання:
скло, кип’яча вода, стакан, ілюстрації, картки, програвач
Хід
уроку
I.
Організація класу
II.
Актуалізація знань учнів
Звучить музика «Синева» -
ансамблю «Спейс».
-
Що ви уявляєте під цю музику?
(А
я уявляю собі, що ми з вами летимо на повітряній кулі у небесний простір.
Піднялися високо над Землею аж до хмар. Чудова картина навкруги.)
- Скажіть, а чи добре запускати
повітряну кулю у вітряну та дощову погоду, коли сильний вітер, ураган? (Ні).
- А коли краще всього запускати
повітряну кулю? (Коли гарна сонячна погода).
- А чому? (Тому, що краще і більше
цікавого можна побачити, безпечно і добре подорожувати).
- Отже, це залежить від погоди.
-
А хто з вас знає, як називається наука, яка вивчає зміни погоди?
-
Ця наука називається метеорологія.
Метеорологія
– це наука, що вивчає стан повітря і зміни погоди.
Я
сьогодні хочу з вами погратись. Я буду метеорологом, а вас дітки, я запрошую до
своєї школи і ви будете моїми помічниками. Подивилась я на вас і зрозуміла, що
ви всі хочете бути у моїй школі. Правда?
III. Повідомлення теми і мети уроку
1. Сьогодні у нас дуже
цікава тема уроку
А
про що ми будемо говорити, ви дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку. А
допомагатиме нам краплинка чистої джерельної роси.
Без крил по небу гуляє,
Ніхто її не б’є, а вона плаче.
(Хмара)
Отже,
тема сьогоднішнього уроку:
Де
народжуються хмари?
Сьогодні
ми поговоримо про хмари. Що ж це таке – хмари?
IV. Вивчення нового матеріалу
Сонечко посилає на Землю промінчики.
-
Що нагрівається від Сонця – Земля чи повітря? (Земля)
-
А від Землі нагрівається повітря. Нагріте повітря піднімається вгору, а його
місце займає холодне повітря.
1. Розповідь
Настав літній ранок. Небо затягнулося
сірими хмарами. Почав накрапати дощик, а потім полив, як із відра. Налетів
вітер, розвіяв хмари. Він звільнив дорогу Сонечкові. Добре, думає Сонечко,
дощик гарно полив Землю, кругом стояли великі калюжі. А от діти засумували – їм
тепер довго прийдеться вдома сидіти. Та вітерець-пустунчик весело дмухав на
калюжі, згодом їх зовсім не стало.
-
Де поділася вода? (Випарувалася, перетворилась в пару).
-
А чому? (Земля прогрілась від сонячного проміння, вода почала випаровуватись.
Тепле повітря підіймається, от і понесло пару вгору).
2. Мама випрала білизну і
повісила сушитись
-
Чому білизна висохла? (З неї випарувалась вода).
-
А де ж ділась вода з білизни? (Перетворилась у водяну пару).
-
Коли швидше висихає білизна влітку чи взимку? Чому? (Взимку холодно, а влітку
тепло).
Навкруги
багато річок, морів, озер. Вода ця весь час випаровується. Невидима водяна пара
завжди міститься у повітрі.
Отже,
наша краплинка вирушає у мандри. Мандрує піднімаючись високо над землею. Але
вона не сама – з нею ще безліч краплинок, які перетворились в пару і піднялися
вверх. Так утворилися хмари.
Дослід
В
чайнику кипить вода. Візьмемо скло і спіймаємо пару, а на склі утворилася
хмаринка.
Хмари
– це той самий туман, що вкриває землю вранці густою пеленою.
-
Чому утворився туман? Як? (Земля охолола за ніч, а повітря теж холодне).
Але
як тільки встало Сонечко, туман зникає, тому що тепле повітря піднімається
вгору. Це будуть хмари.
Отже,
наша краплинка тепер у хмарці.
Високо
холодно, тоді водяна пара перетворюється у краплинки води. Ці краплинки
зливаються одна з одною, поступово збільшуються. Хмара стає темнішою. Важкі
краплинки не можуть утриматися в повітрі і падають на землю у вигляді дощу. Дощ
буває у теплу пору року. Іноді буває град. Взимку випадає сніг.
Отже,
наша краплинка у вигляді дощу повернулась на землю.
3. Робота з підручником
Ст.
60 – читає добре підготовлений учень.
-
Чи доводилось вам спостерігати, як на чистому небі з’явились хмари?
-
Як вони ростуть?
-
Чому хмари рухаються?
-
Якого кольору найчастіше бувають хмари?
-
Чому під час тривалого дощу важко визначити форму хмар?
Фізкультхвилинка
Хмара
Сонечко закрила (руки
вгорі, долоні вверх)
Слізки
срібнії зронила (руки
повільно вниз)
Ми
ті слізки пошукаєм (руки
вниз)
У
травиці позбираєм (присісти)
Пострибаєм,
як зайчата (стрибаєм
стоячи)
Політаєм,
як пташата (махаєм
руками)
Потанцюємо
ще трішки, (танцюєм)
Щоб
спочили ручки й ніжки.
Всі
веселі? От чудово!
А
тепер до праці знову.
4. Робота в парах
-
Де народжуються хмари?
-
Чому хмари змінюють свій вигляд?
Чи
можуть хмари зникнути?
5. Кросворд
1 х
|
|||||||||||||||
2 м
|
|||||||||||||||
3
|
А
|
||||||||||||||
4
|
Р
|
||||||||||||||
5
|
А
|
1.
Білий дім, життя нове
Двері
є, вікна немає
В
ньому дід Мороз живе
І
продукти зберігає. (холодильник)
2.
Навкруги вода – а з питвом – біда. (море)
3.
Вночі спить на траві, а вранці тікає. (роса)
4.
Куди ступиш, всюди маєш,
Хоч
не бачиш, а вживаєш. (повітря)
5.
Крутиться, вертиться, берега держиться. (річка)
6. Психологічне
розвантаження
Звучить
легка музика.
-
Що ви собі уявляєте?
7. Малюнок «Засумувала
хмаринка»
Спробуйте
її розвеселити.
V. Підсумок уроку
Хмаринка – помилкова (Вам необхідно
виправити помилки).
1.
Лесик і Улянка спостерігають, як по небу пливуть одинакові хмаринки.
2.
Лесик пояснив Улянці, що хмара – це одна краплинка води, яка випарувалась.
3.
Хмари весь час стоять на місці.
4.
Улянка знає, що вода після того, як випарувалась, назавжди залишається у хмарі.
5.
Краплинка води більше ніколи не повернеться на землю?
6.
де і як народжуються хмари?
Перший урок в 1 класі
Перший урок в 1 класі
Тема.
Моя рідна школа
Мета. Дати першокласникам уявлення про
школу, формувати в них інтерес до знань, прагнення їх здобувати; розвивати пам’ять, мислення,
бажання працювати творчо;
збагачувати словниковий запас; сприяти
вихованню любові до школи, як до рідної домівки.
Обладнання: плакат до свята Першого
дзвоника, ілюстративний матеріал про школу, модель Сонечка, модель промінців по кількості учнів
Хід уроку
І. Організація
дітей до уроку
Доброго дня сонечку ясному!
Доброго дня дню прекрасному!
Доброго дня друзям усім!
Доброго дня гостям дорогим!
Доброго дня дню прекрасному!
Доброго дня друзям усім!
Доброго дня гостям дорогим!
ІІ.
Привітання вчителя
Дорогі батьки, гості та першокласники! Цей день, 1
Вересня, завжди памʼятний та хвилюючий у житті кожної людини, свято кожної
сімʼї. Особливо хочеться привітати мам і тат, дідусів та бабусь, які привели
сьогодні своїх дітей, онуків у Перший клас!
Милі першокласники! Сьогодні ви не просто хлопчики та
дівчатка. А справжні школярі. Я рада вітати вас у чудовій країні Знань!
Ви ступаєте на стежину, яка все біжить та біжить, і краю
їй немає. Вона манить ступити на неї. А коли вже ступили – не зупиняйтесь.
Йдіть і йдіть по ній, то спускаючись униз, то підіймаючись угору, до заповітної
мети, назва якої Знання, Розум, Мудрість!
ІІІ. Подорож країною знань
Послухайте таку казочку
Був собі
дитячий садочок. У ньому дружно жили діти. Коли хотіли – гралися, коли хотіли –
розмовляли. Їм виповнилося по 6 років. Настав час іти до школи. Діти хотіли
швидше стати школярами, але трішечки боялися. Яке воно шкільне життя? Але так
було тільки спочатку. У класі їх зустріли вчителька, книжки, казкові герої,
літери. Вони познайомились і зажили цікавим життям.
І. Перша
станція «Знайомство»
У нас на дошці чекає Сонечко, але воно зовсім сумне. Бо
немає друзів. Давайте познайомимось Сонечку стане веселіше.
(Вчитель
перевертає промінчик, а на ньому записано імʼя. Діти з таким імʼям встають, і ми знайомимось)
Ми перевернули всі промінчики, познайомились і Сонечко
нам посміхнулось
2. Друга
станція «Казкова»
Діти, ви любите казки? Казки люблять і дорослі, і діти.
Гра «З якої казки?»
«…А Півник
тим часом замісив тісто, приніс дрова, розпалив у печі, а Мишенята танцюють та
в ігри грають…» (Колосок).
«…Кізонько моя мила, Кізонько моя люба, чи ти пила, чи ти їла?..» (Коза-Дереза.)
«…Не їж мене, я тобі пісеньку заспіваю…» (Колобок).
«…От Котик почув Півника, прибіг, забрав його у Лисички і приніс додому…» (Котик і Півник).
«…Хто, хто тут живе?
«…Кізонько моя мила, Кізонько моя люба, чи ти пила, чи ти їла?..» (Коза-Дереза.)
«…Не їж мене, я тобі пісеньку заспіваю…» (Колобок).
«…От Котик почув Півника, прибіг, забрав його у Лисички і приніс додому…» (Котик і Півник).
«…Хто, хто тут живе?
Я –
Мишка-шкряботушка, Жабка-скрекотушка, Зайчик-побігайчик!
А ти хто
така?» (Рукавичка).
2.
Скільки
звірів зустрів дорогою Колобок? (Зайчика, Вовчика, Ведмедя і Лисичку)
3. Станція «Загадкова»
На цій зупинці нам потрібно
відгадати шкільні загадки
1.Стоїть веселий свiтлий дiм,
дiтей багато дуже в нiм.
Там пишуть i рахують,
Читають i малюють. (Школа)
2. Іде по вулиці щасливий
2. Іде по вулиці щасливий
І поважний чоловік
Він одкрив найбільше диво
Хоч йому лиш сьомий рік
Він долає першу в світі
Книгу Мудрості – Буквар.
Ви його пізнали, діти?
Ну, звичайно – це (школяр)
3. Коли хочеш ти читати,
То мене повинен знати
Всiх я розуму учу,
А сама завжди мовчу. (Книжка)
4. Довгі палички, кругленькі,
Сині, жовті, червоненькі,
На папері походили, кольори свої лишили.
Звуться палички оці кольорові... (олівці).
5. Одну ногу маю, та журби не знаю.
По папері ходжу, все писати можу,
Та сама ніколи не буду ходити,
Мусять мене діти по зошиту водити.
Та не ті бешкетники, що скачуть у полі,
А оті розумнички, що вчаться у школі.( Ручка)
А сама завжди мовчу. (Книжка)
4. Довгі палички, кругленькі,
Сині, жовті, червоненькі,
На папері походили, кольори свої лишили.
Звуться палички оці кольорові... (олівці).
5. Одну ногу маю, та журби не знаю.
По папері ходжу, все писати можу,
Та сама ніколи не буду ходити,
Мусять мене діти по зошиту водити.
Та не ті бешкетники, що скачуть у полі,
А оті розумнички, що вчаться у школі.( Ручка)
6. В мене є чудовий дім!
Все що треба є у нім.
І живуть в будинку тому
Книги, ручки та альбоми. (Портфель.)
- Дітки, а чи знаєте ви, що потрібно класти в портфель, коли йдете до школи?
- А ось послухайте,
як хлопчик Миколка збирався до школи
Микола-першокласник
Перший раз малий Микола
Став збиратися до школи.
Олівця поклав у сумку,
Книги, ручку, зошит, гумку,
М'яч, перо, граблі, подушку,
На обід м'яку пампушку,
Два ведмедики, лопату,
Білочку руду хвостату,
Лук і стріли, і рушницю,
Ще й пухкеньку паляницю.
Ще стільця, стола і парту,
Ще й географічну карту,
Трактора, машину, мило.
Вже й надворі звечоріло.
Сів Микола, дума думку —
Чи усе поклав у сумку?
-
Чи правильно зробив хлопчик? А що треба класти в портфель? (Діти відповідають)
- Я впевнена, що в ваших портфелях не буде
зайвих речей!
4. Станція «Ігрова»
Гра «Я – не я»
А тепер давайте грати – треба вам відповідати.
Рано – вранці хто піднявся? (Я)
А хто сонечку посміхався? (Я)
Не хотів хто одягаться? (Я)
А зарядку хто робив? (Я)
Свої ручки хто не мив? (Я)
Добре зранку готувався. Хто? (Я)
А ще досі не вмивався хто? (Я)
Хто здоровим хоче стати? (Я)
А знання хто хоче мати? (Я)
Бачу, всім вам хочеться знання пізнати і справжніми школяриками стати
Гра «Я – не я»
А тепер давайте грати – треба вам відповідати.
Рано – вранці хто піднявся? (Я)
А хто сонечку посміхався? (Я)
Не хотів хто одягаться? (Я)
А зарядку хто робив? (Я)
Свої ручки хто не мив? (Я)
Добре зранку готувався. Хто? (Я)
А ще досі не вмивався хто? (Я)
Хто здоровим хоче стати? (Я)
А знання хто хоче мати? (Я)
Бачу, всім вам хочеться знання пізнати і справжніми школяриками стати
Гра «Будь ласка, не помились»
(Діти виконують
завдання вчителя тільки тоді, коли чують слово «будь ласка»)
Починаємо
гру
- Встаньте,
будь ласка!
-
Підніміть руки вгору
-
Підніміть руки вгору, будь ласка!
-
Потопайте.
- Покрутіться, будь ласка.
-
Повертіть головою.
-
Присядьте, будь ласка.
-
Постійте на одній нозі.
- Сядьте
за парти, будь ласка.
5. Станція «Віршова»
Діти розповідають вірші
7. Станція «Сюрпризна»
ІV. Підведення підсумків
Підписатися на:
Коментарі (Atom)